WC MTB XCO Championship 26 June 2021 - Lap Times


Nipper Boys
Pos
Bib
Last Name
First Name
Cat
Age
Gender
Time
Gap
km/h
Lap 1
Lap 2
Lap 3
1
563
RUTHVEN
William
NB
10
Men
29:22
16.86
10:08
9:35
9:38
2
560
LOUW
Tienie
NB
10
Men
30:53
1'32"
16.03
10:26
10:04
10:23
3
565
VAN LILL
Jandre
NB
10
Men
30:54
1'33"
16.02
10:33
9:57
10:24
4
562
BROWN
Maximillian
NB
10
Men
32:34
3'13"
15.20
11:15
10:43
10:37
5
587
DURANDT
Willem
NB
10
Men
32:43
3'22"
15.13
10:26
10:17
12:00
6
582
JAMNECK
Miro
NB
10
Men
34:47
5'26"
14.23
11:51
11:19
11:37
7
574
SWANEPOEL
Hallett
NB
9
Men
35:10
5'49"
14.07
11:52
11:28
11:51
8
572
KOTZE
John-Louis
NB
10
Men
35:37
6'15"
13.90
11:58
11:32
12:07
9
573
NEWTON
Cruz
NB
9
Men
35:49
6'28"
13.82
11:57
11:55
11:57
10
575
HOEPFNER
Toby
NB
9
Men
37:33
8'12"
13.18
12:23
12:34
12:36
11
571
BEUKES
Jonker
NB
9
Men
37:35
8'13"
13.17
12:36
12:31
12:28
12
569
VAN ZYL
Derik
NB
10
Men
37:58
8'37"
13.04
13:02
12:14
12:42
13
568
VAN ZYL
Migael
SNB
8
Men
38:00
8'38"
13.03
12:58
12:14
12:48
14
576
VAN STADEN
Jack
NB
10
Men
38:58
9'37"
12.70
13:18
12:36
13:05
15
577
SHARE
Ruan
NB
9
Men
39:30
10'08"
12.53
12:59
13:02
13:28
16
583
MILLS
Maxen
NB
10
Men
40:02
10'41"
12.36
12:55
13:08
13:59
17
579
DE VILLIERS
Gideon Johannes
SNB
8
Men
41:54
12'33"
11.81
13:53
13:44
14:18
18
581
HARTLEY
Matthew
SNB
8
Men
29:40
-1 lap
11.12
14:42
14:58
 
19
584
VAN STADEN
Benjamin
NB
9
Men
30:45
-1 lap
10.73
13:39
17:05
 
20
564
VAN LILL
R J
SNB
8
Men
32:23
-1 lap
10.19
16:44
15:39
 
21
580
GANDY
Aiden
SNB
8
Men
42:41
-1 lap
7.73
19:20
23:21
 
DNS
567
STEWART
Kai
NB
10
Men
 
DNS
570
KOTZE
L J
NB
10
Men
 
DNS
578
DE JONGH
David
SNB
8
Men
 
 
 
 
 
 

Nipper Girls
Pos
Bib
Last Name
First Name
Cat
Age
Gender
Time
Gap
km/h
Lap 1
Lap 2
1
653
THERON
Leonè
NG
9
Women
25:53
12.75
14:35
11:18
2
651
DOCKTER
Vivienne
NG
10
Women
28:02
2'09"
11.77
15:40
12:22
3
654
ELOFF
Alrie
SNG
8
Women
28:32
2'39"
11.56
15:47
12:45
4
657
FERREIRA
Alani
NG
9
Women
33:58
8'04"
9.72
18:57
15:01
5
658
BROWN
Naomi
SNG
8
Women
36:25
10'32"
9.06
20:04
16:22
6
656
STEENKAMP
Emma
NG
10
Women
37:30
11'37"
8.80
19:20
18:10
DNF
655
BOTHA
Rebecca
NG
10
Women
9.12
18:05
DNS
652
STERMIN
Isabella
NG
9
Women
DNS
659
TALJAARD
Hananke
SNG
8
Women

Sprog Boys
Pos
Bib
Last Name
First Name
Cat
Age
Gender
Time
Gap
km/h
Lap 1
Lap 2
Lap 3
Lap 4
Lap 5
1
802
MARAIS
Camryn
SB
11
Men
44:46
18.43
9:06
8:46
8:45
8:59
9:09
2
804
MC GIVEN
Tristan
SB
11
Men
45:57
1'11"
17.95
9:06
8:56
8:56
9:27
9:31
3
817
KOORZEN
Ryan
SB
12
Men
48:53
4'07"
16.88
9:37
9:37
9:46
10:01
9:51
4
805
SCHONEGEVEL
Luke
SB
11
Men
50:54
6'08"
16.21
10:29
10:00
10:14
10:08
10:03
5
803
ZIETSMAN
Lincoln
SB
12
Men
50:54
6'08"
16.21
14:22
9:03
9:05
9:16
9:08
6
806
KOTZE
Konrad
SB
11
Men
50:55
6'10"
16.20
10:39
9:51
10:11
10:09
10:06
7
824
VAN ZYL
Nick
SB
12
Men
52:30
7'44"
15.72
10:26
10:05
10:55
10:27
10:36
8
808
FERREIRA
Tiaan
SB
12
Men
52:31
7'45"
15.71
10:27
10:11
10:48
10:26
10:38
9
807
DU PLESSIS
Henri
SB
12
Men
56:01
11'15"
14.73
10:58
10:50
11:09
11:19
11:45
10
810
BOTHA
Bertus
SB
11
Men
44:47
-1 lap
14.73
11:20
10:54
11:14
11:19
11
813
STEENKAMP
Gareth
SB
12
Men
44:55
-1 lap
14.69
11:32
11:09
11:08
11:07
12
811
HOEPFNER
Gerhard
SB
11
Men
45:35
-1 lap
14.48
11:23
11:07
11:32
11:32
13
815
LE ROUX
Cameron
SB
12
Men
46:32
-1 lap
14.18
11:30
11:36
11:25
12:00
14
820
HANSSON
Oliver
SB
11
Men
50:14
-1 lap
13.14
12:07
12:16
12:45
13:06
15
822
WILSON MOSTERD
Finn
SB
11
Men
53:41
-1 lap
12.29
13:58
12:52
13:29
13:22
16
818
NAGEL
Juan
SB
11
Men
54:10
-1 lap
12.19
14:13
13:14
13:16
13:27
17
821
HABIB
Noah
SB
11
Men
56:37
-1 lap
11.66
13:40
13:38
13:12
16:06
DNF
823
VAN ZYL SMIT
Corban
SB
12
Men
17.03
10:40
9:28
9:50
8:48
DNS
819
SCOTT
Elan
SB
12
Men

Sprog Girls
Pos
Bib
Last Name
First Name
Cat
Age
Gender
Time
Gap
km/h
Lap 1
Lap 2
Lap 3
1
601
VAN DER VYVER
Lara
SG
11
Women
30:40
16.14
10:41
9:47
10:12
2
603
JACOBS
Rebecca
SG
11
Women
31:37
0'57"
15.66
10:57
10:20
10:20
3
602
DOCKTER
Liliana
SG
12
Women
32:49
2'09"
15.08
11:44
10:21
10:44
4
607
PIETERSE
Nina
SG
11
Women
38:07
7'28"
12.99
13:46
12:07
12:14
5
605
SWART
Emma
SG
12
Women
40:02
9'22"
12.37
13:48
13:25
12:48
6
604
STRYDOM
Bea
SG
11
Women
41:19
10'39"
11.98
14:48
13:03
13:28
7
608
LODEWYKS
Jeandre
SG
11
Women
44:43
14'04"
11.07
14:51
14:46
15:07
8
610
VAN NIEKERK
Nina
SG
11
Women
31:45
-1 lap
10.39
17:31
14:14
9
606
KING
Emily
SG
12
Women
32:09
-1 lap
10.26
16:17
15:52
10
609
MARITZ
Janie
SG
12
Women
32:55
-1 lap
10.03
17:14
15:41

Sub Junior Boys
Pos
Bib
Last Name
First Name
Cat
Age
Gender
Time
Gap
km/h
Lap 1
Lap 2
Lap 3
Lap 4
1
401
UNGERER
Jeandre
JB
14
Men
48:02
23.74
11:50
11:59
12:10
12:03
2
410
CLEARY
Samuel
JB
14
Men
48:46
0'44"
23.38
11:54
12:15
12:20
12:17
3
404
ZIETSMAN
Luca
JB
14
Men
49:05
1'04"
23.22
12:22
12:21
12:18
12:05
4
403
VAN ZYL
Juan
JB
14
Men
49:25
1'23"
23.07
12:07
12:21
12:29
12:27
5
415
TINDALL
Matthew
JB
13
Men
52:47
4'45"
21.60
13:24
13:32
13:01
12:49
6
406
KITCHING
Connor
JB
13
Men
53:01
5'00"
21.50
13:03
13:10
13:26
13:23
7
407
JONKER
Alexander
JB
14
Men
54:30
6'28"
20.92
12:58
13:27
13:59
14:05
8
429
STEYN
Van Zyl
JB
14
Men
54:48
6'46"
20.80
13:08
13:32
13:44
14:23
9
402
VAN DER VYVER
Neil
JB
13
Men
55:24
7'23"
20.58
12:45
13:30
14:12
14:58
10
416
LE ROUX
Daniel
JB
13
Men
55:31
7'29"
20.54
13:25
13:32
14:06
14:27
11
423
RORICH
Liam
JB
14
Men
55:33
7'32"
20.52
13:37
13:46
14:04
14:06
12
412
OTTO
Lian
JB
14
Men
56:19
8'18"
20.24
13:32
13:56
14:29
14:22
13
405
JONES
Morgan
JB
14
Men
56:23
8'21"
20.22
12:48
13:24
14:55
15:15
14
409
GROENEWALD
P G
JB
13
Men
56:23
8'22"
20.22
13:16
14:01
14:37
14:29
15
417
JANSE VAN VUUREN
Jens
JB
13
Men
56:39
8'37"
20.12
13:35
14:11
14:11
14:42
16
425
BRINK
Matthew
JB
14
Men
57:20
9'19"
19.88
13:40
14:04
14:36
15:00
17
434
DE WET
Jaco
JB
13
Men
57:50
9'49"
19.71
13:52
14:35
14:56
14:27
18
426
FRASER-MACKENZIE
Roy
JB
13
Men
57:53
9'52"
19.69
14:29
14:41
14:47
13:55
19
420
PRETORIUS
Liechen
JB
13
Men
1:00:01
11'59"
19.00
15:17
14:41
15:04
14:58
20
413
BOTHA
Le Roux
JB
14
Men
1:01:24
13'23"
18.57
15:15
15:10
15:40
15:19
21
433
BROWN
Benjamin
JB
14
Men
1:03:25
15'24"
17.97
15:31
15:46
16:03
16:06
22
418
WINDT
Zian
JB
14
Men
48:10
-1 lap
17.75
14:30
16:40
16:59
23
427
LODEWYKS
Daniel
JB
13
Men
49:18
-1 lap
17.34
16:02
16:30
16:46
24
435
ERASMUS
Ruben
JB
13
Men
52:26
-1 lap
16.31
16:33
17:42
18:11
25
432
BADENHORST
Arno
JB
14
Men
52:48
-1 lap
16.19
16:47
16:41
19:21
DNF
419
KOLVER
Daniel
JB
14
Men
12.19
16:04
30:42
DNF
422
SCHOEMAN
Kai
JB
14
Men
13.89
20:31
20:31
DNF
428
KUUN
Hanru
JB
14
Men
14.76
19:18

Sub Junior Girls
Pos
Bib
Last Name
First Name
Cat
Age
Gender
Time
Gap
km/h
Lap 1
Lap 2
Lap 3
1
477
THERON
Mianette
JG
14
Women
42:55
19.92
14:02
14:43
14:10
2
482
GOUWS
Lome
JG
14
Women
43:25
0'31"
19.69
14:43
14:18
14:25
3
475
GREEN
Zoe
JG
13
Women
44:26
1'31"
19.24
14:27
14:48
15:11
4
471
VAN WYK
Nadia
JG
13
Women
44:48
1'54"
19.08
14:28
15:01
15:19
5
472
VOLSTEEDT
Nikalau
JG
14
Women
45:15
2'21"
18.89
14:40
15:20
15:16
6
474
CHESTERTON
Chloe Kate
JG
14
Women
45:37
2'42"
18.75
14:48
15:29
15:20
7
473
MARAIS
Eryn
JG
13
Women
45:44
2'49"
18.70
14:32
15:49
15:23
8
479
VAN NIEKERK
Anje
JG
13
Women
45:44
2'50"
18.69
14:52
15:44
15:08
9
478
VREKEN
Hannie
JG
13
Women
48:57
6'03"
17.46
15:25
16:14
17:18
10
481
HILDEBRAND
Gita
JG
13
Women
51:14
8'20"
16.69
16:15
17:03
17:57
11
476
VAN JAARSVELDT
Miane
JG
14
Women
51:57
9'02"
16.46
17:33
17:27
16:57
12
480
OOSTHUIZEN
Linke
JG
13
Women
54:46
11'52"
15.61
17:50
18:13
18:44

Youth Men
Pos
Bib
Last Name
First Name
Cat
Age
Gender
Time
Gap
km/h
Lap 1
Lap 2
Lap 3
Lap 4
Lap 5
1
311
BEUKES
Cronje
YM
16
Men
54:29
26.16
10:47
11:03
10:48
11:11
10:41
2
302
COLESKÉ
Alec
YM
16
Men
54:29
0'01"
26.15
10:47
11:03
10:50
11:11
10:38
3
308
SWART
Streicher
YM
16
Men
58:10
3'42"
24.50
11:17
11:40
11:59
11:57
11:17
4
304
GOOSEN
Lood
YM
16
Men
58:11
3'42"
24.49
11:04
11:52
12:00
11:55
11:20
5
305
DURANDT
Jaydan
YM
16
Men
58:27
3'59"
24.38
11:17
11:46
11:55
11:55
11:34
6
314
KAVANAGH
Luke
YM
16
Men
1:00:10
5'41"
23.69
11:03
11:55
12:00
11:59
13:13
7
318
BOTHA
Willem
YM
16
Men
1:00:19
5'50"
23.63
11:33
12:00
12:15
12:22
12:09
8
317
TERBLANCHE
Divan
YM
16
Men
1:01:50
7'21"
23.05
11:28
12:03
12:16
12:22
13:40
9
316
UYS
Bjorn
YM
16
Men
1:03:41
9'12"
22.38
12:05
12:51
12:37
13:17
12:50
10
322
MAART
Jamelyn
YM
16
Men
1:03:56
9'28"
22.29
12:40
12:33
13:17
12:42
12:44
11
306
SURRIDGE
Jean
YM
16
Men
1:03:59
9'30"
22.27
12:04
12:54
13:06
13:13
12:41
12
325
OTTO
Stephanus Daniel
YM
15
Men
1:05:16
10'48"
21.83
12:29
13:22
13:17
13:26
12:42
13
309
VISAGIE
M J
YM
16
Men
1:06:12
11'43"
21.53
12:23
14:28
12:57
13:04
13:19
14
319
JACOBS
Jaco
YM
16
Men
1:06:17
11'49"
21.50
12:26
13:24
14:16
13:23
12:48
15
312
VAN ZYL
Devan
YM
16
Men
1:07:16
12'48"
21.18
12:45
13:28
13:36
13:44
13:43
16
321
MICHAELS
Luciano
YM
15
Men
56:14
-1 lap
20.27
13:20
13:36
14:40
14:38
17
324
MARITZ
Hanno Jnr
YM
15
Men
57:10
-1 lap
19.94
12:45
14:11
15:02
15:12
18
328
BROWN
Judah
YM
15
Men
59:03
-1 lap
19.30
13:54
14:24
15:07
15:38
19
327
ALPERS
Finn
YM
16
Men
59:53
-1 lap
19.04
14:21
14:58
15:36
14:58
20
323
STEENKAMP
Ryan
YM
15
Men
1:02:21
-1 lap
18.28
15:01
15:28
15:43
16:09
21
326
KING
Petré
YM
16
Men
1:09:00
-1 lap
16.52
16:17
17:13
17:13
18:16
PUL
313
CAETANO
Luke
YM
16
Men
22.75
12:32
12:32
12:32
12:32
DNF
329
DUITS
Dirk
YM
15
Men
11.81
21:46
26:30

Youth Women
Pos
Bib
Last Name
First Name
Cat
Age
Gender
Time
Gap
km/h
Lap 1
Lap 2
Lap 3
Lap 4
1
371
COETZER
Angeliq
YW
15
Women
54:50
20.79
13:37
13:29
13:48
13:55
2
373
DU PLESSIS
Anya
YW
16
Women
55:38
0'49"
20.49
13:38
13:43
14:06
14:11
3
372
PENFOLD
Olivia
YW
16
Women
56:43
1'54"
20.10
13:40
14:05
14:34
14:24
4
375
BOSHOFF
Mienke
YW
15
Women
57:18
2'29"
19.89
13:48
14:42
14:30
14:19
5
376
KRUGER
Linel
YW
15
Women
1:04:37
9'47"
17.64
15:59
15:49
16:37
16:12
6
377
BOSCH
Johanlie
YW
16
Women
1:01:30
-1 lap
13.90
21:01
23:34
16:55
DNF
374
TAIT
Chloë
YW
16
Women
22.52
13:38
11:41

Junior Men
Pos
Bib
Last Name
First Name
Cat
Age
Gender
Time
Gap
km/h
Lap 1
Lap 2
Lap 3
Lap 4
Lap 5
Lap 6
Lap 7
1
202
RUWIEL
Luca
JM
18
Men
1:18:44
25.34
11:27
11:15
11:21
11:21
11:31
10:41
11:08
2
204
PENFOLD
Aidan
JM
18
Men
1:18:49
0'05"
25.31
11:27
11:15
11:22
11:20
11:32
11:09
10:44
3
210
GERBER
Zandré
JM
18
Men
1:20:09
1'24"
24.89
11:27
11:15
11:21
11:21
11:33
11:18
11:53
4
201
VAN JAARSVELDT
Jonatan
JM
18
Men
1:21:46
3'02"
24.40
11:28
11:36
11:40
11:35
11:44
12:02
11:42
5
205
VAN DYK
Xander
JM
17
Men
1:22:24
3'40"
24.21
11:44
11:36
11:24
11:35
11:43
12:02
12:20
6
207
TERBLANCHE
Nian
JM
18
Men
1:25:05
6'20"
23.45
12:06
12:00
11:46
12:04
12:17
12:39
12:12
7
203
HAYWARD
Luke
JM
18
Men
1:26:56
8'11"
22.95
11:33
11:48
12:31
12:06
12:12
12:44
14:03
8
206
BEUKES
Gert
JM
17
Men
1:27:38
8'54"
22.76
12:22
12:13
12:37
12:09
12:45
12:51
12:42
9
209
OSNER
Joshua
JM
17
Men
1:31:37
12'52"
21.78
12:40
13:14
13:07
13:10
13:22
13:17
12:46
10
208
PIETERSEN
Jaydrian
JM
18
Men
1:31:46
13'02"
21.74
12:28
12:00
12:24
12:58
14:10
14:25
13:22
11
212
MCCALL
Cameron
JM
17
Men
1:26:57
-1 lap
19.67
14:27
14:23
14:31
14:11
14:31
14:54
12
213
ERASMUS
Wiaan
JM
17
Men
1:26:57
-1 lap
19.67
14:39
14:10
14:31
14:11
14:38
14:48
13
211
SNYMAN
Christopher
JM
17
Men
1:30:04
-1 lap
18.98
14:39
14:49
15:27
15:18
15:00
14:51
14
214
TRUTER
Jandre
JM
18
Men
1:25:52
-2 laps
16.59
16:46
16:49
17:30
17:33
17:14
DNF
215
JORDAAN
Ziandro
JM
18
Men
16.34
13:33
13:29
23:13
19:31

Junior Women
Pos
Bib
Last Name
First Name
Cat
Age
Gender
Time
Gap
km/h
Lap 1
Lap 2
Lap 3
Lap 4
Lap 5
1
253
ENGELBRECHT
Linel
JW
17
Women
1:15:49
18.80
14:34
14:50
15:14
15:23
15:48
2
252
SCHOLTZ
Kayleigh
JW
17
Women
1:20:02
4'13"
17.81
14:45
15:43
16:30
16:46
16:18

Elite Men
Pos
Bib
Last Name
First Name
Cat
Age
Gender
Time
Gap
km/h
Lap 1
Lap 2
Lap 3
Lap 4
Lap 5
Lap 6
Lap 7
Lap 8
Lap 9
1
4
BEERS
Matthew
EM
27
Men
1:32:15
27.80
10:59
10:00
9:55
10:00
10:07
10:13
10:21
10:16
10:26
2
9
BEUKES
Matthys
EM
34
Men
1:33:46
1'31"
27.35
11:00
10:12
10:17
10:32
10:19
10:21
10:34
10:18
10:13
3
11
NORTJE
Tristan
UM
20
Men
1:37:18
5'02"
26.36
11:00
10:12
10:43
10:41
10:52
10:55
10:56
11:02
10:57
4
5
KEYSER
Matthew
EM
23
Men
1:40:11
7'55"
25.60
11:00
10:21
10:43
10:55
11:05
11:02
11:26
11:32
12:06
5
21
MOIR
Luke
UM
19
Men
1:41:25
9'10"
25.29
11:00
10:22
11:05
11:18
11:16
11:34
11:27
11:37
11:46
6
6
KRUGER
Zander
UM
20
Men
1:42:39
10'24"
24.99
11:27
11:18
11:16
11:16
11:29
11:36
11:32
11:39
11:06
7
2
HUDSON
Thomas
UM
20
Men
1:42:41
10'25"
24.98
11:28
11:21
11:13
11:16
11:28
11:37
11:33
11:38
11:07
8
15
LEPPAN
Matthew
UM
19
Men
1:44:08
11'52"
24.63
11:29
11:19
11:17
11:29
11:34
11:44
11:39
11:47
11:51
9
16
SWANEPOEL
Ben Melt
EM
45
Men
1:33:55
-1 lap
24.28
12:09
11:46
11:38
11:39
11:37
11:46
11:37
11:43
10
10
MOOLMAN
Rayé
UM
19
Men
1:35:29
-1 lap
23.88
11:49
12:06
12:04
11:35
12:01
12:05
11:54
11:54
11
8
HAM
Alexander
EM
27
Men
1:38:20
-1 lap
23.19
12:03
11:52
11:58
11:59
12:19
12:31
12:45
12:52
12
12
TERBLANCHE
Damon
UM
20
Men
1:41:41
-1 lap
22.42
12:50
12:06
12:18
12:18
12:31
12:58
13:06
13:33
13
3
BAASDEN
Eben
UM
19
Men
1:22:05
-2 laps
24.31
11:29
11:29
11:29
11:25
12:02
12:02
12:09
14
19
STOKES
Shay
UM
19
Men
1:35:29
-2 laps
20.89
13:28
13:17
13:31
13:21
13:58
13:48
14:06
15
18
OLCKERS
Jowano
UM
20
Men
1:37:11
-2 laps
20.53